Aby nasz trawnik pięknie się prezentował i stanowił wyjątkową ozdobę naszej posesji, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, która składa się z podstawowych i dodatkowych zabiegów. Co wchodzi w ich skład? Jakich narzędzi należy używać, aby mieć piękny trawnik? O tym piszemy w poniższym artykule.
Koszenie trawnika
Na podstawową pielęgnację trawnika składają się następujące zabiegi:
- koszenie trawnika;
- jego podlewanie;
- oraz nawożenie.
Jeśli chodzi o koszenie, to najważniejsza jest tu systematyczność oraz odpowiedni dobór sprzętu np. kosiarki firmy STIHL lub AL-KO. Te narzędzia ogrodnicze to gwarancja otrzymania solidnych sprzętów z dobrze naostrzonymi elementami tnącymi, które stanowią fundamentalną kwestię. Trzeba też pamiętać o tym, by pierwsze koszenie przeprowadzić w momencie, gdy źdźbła trawy będą miały wysokość 8-10 cm. W tym momencie należy je przyciąć jedynie o 1-1,5 cm. Następne dwa - trzy koszenia powinny odbyć się na podobnej zasadzie i dopiero później można ciąć coraz niżej (aż do wysokości 3-6 cm). Warto często zmieniać kierunek koszenia, aby upewnić się, że jest ona przycinana równomiernie.
Podlewanie i nawożenie trawnika
W kwestii podlewania trzeba mieć na uwadze fakt, iż ono także wymaga systematyczności. Nie wolno absolutnie dopuszczać do gwałtownego przysychania trawnika. Należy pamiętać też, aby podlewanie odbywało się we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. Jeśli mowa o nawożeniu, to prace wykonujemy 2-3 razy w roku po deszczu lub podlewaniu, kiedy ziemia jest już wilgotna, a rośliny są już nieco obeschnięte.
Świeżo upieczeni właściciele trawnika powinni swoją pierwszą przygodę z nawożeniem rozpocząć wczesną jesienią, używając do tego specjalnych produktów z dużą ilością potasu i małą zawartością azotu przeznaczonych na tę porę. W ten sposób rośliny w lepszej kondycji przywitają wiosnę. W następnych sezonach w okresie wiosennym trzeba równomiernie rozsypać nawóz wieloskładnikowy, który zawiera większą ilość azotu, a w drugiej połowie lata czynność tę powtarzamy. Podczas rozsiewania pamiętamy, aby robić to wzdłuż, a nie w poprzek. W przeciwnym razie rośliny zaczną wyrastać w zróżnicowanych pod względem koloru i wysokości kępach. Do nawożenia trawnika można też używać skoszonej trawy jeśli wybierzemy kosiarkę z możliwością mulczowania.
Wertykulacja i aeracja
Do dodatkowych zabiegów, które upiększą nasz trawnik, należy odpowiednia wertykulacja i aeracja. Przed zabiegiem dokonujemy gruntownego porządkowania ogrodu, a następnie zabieramy się za wertykulację. Na czym ona polega? Jest to pionowe nacinanie darni na głębokość wynosząca około 3-5 mm w celu usunięcia obumarłych szczątkowych traw, mchu i filcu. Musimy użyć do tego specjalnych grabi lub wertykulatora. Zabieg powinien być przeprowadzany dwa razy w roku (na początku wiosny i jesienią). Zaraz potem trzeba wykonać aerację sprowadzającą się do napowietrzenia trawnika poprzez nakłuwanie darni specjalnym narzędziem (2 razy w roku — wiosną i późnym latem), co w efekcie prowadzi do poprawy struktury gleby.