Producenci

Jak konserwować pilarkę spalinową?

Jak konserwować pilarkę spalinową?

Pilarka spalinowa to bardzo przydatne narzędzie w każdym gospodarstwie rolnym, ogrodzie, sadzie czy na działce. Dobrej jakości narzędzie może nam służyć przez wiele długich lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Warunkiem jest jednak odpowiednia konserwacja. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak dbać o pilarkę spalinową, aby możliwie jak najdłużej zachować jej nienaganną sprawność i żywotność.

Konserwacja pilarki spalinowej krok po kroku

Pilarka spalinowa wymaga odpowiedniej konserwacji nie tylko dla sprawnego, ale i bezpiecznego działania. Podstawowe czynności możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, że pilarka może być niebezpiecznym narzędziem, jeśli nie zachowasz ostrożności. Najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo, więc przed rozpoczęciem pracy zabezpiecz swoje dłonie specjalistycznymi rękawicami ochronnymi.

W kolejnym kroku dokładnie sprawdź urządzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych wynikających z eksploatacji, np. pęknięcia, wypaczenie części, zniszczenia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, wymień uszkodzone części na nowe (najlepiej oryginalne) lub udaj się do punktu serwisowego.

Następnie zdemontuj osłonę pilarki. W ten sposób będziesz miał dostęp do poszczególnych elementów i będziesz mógł je swobodnie oczyścić. W celu zdjęcia pokrywy użyj klucza uniwersalnego, którym odkręcisz śruby. Postaraj się dokładnie oczyścić z pyłów i innych zabrudzeń wszystkie części. Nie zapomnij też o szczelinach zdjętej osłony. 

Skontroluj stan świecy zapłonowej i filtra powietrza. Do wyczyszczenia silnika z pyłu i brudu powinien ci wystarczyć płaski pędzel i sprężone powietrze. Filtry najlepiej umyć w ciepłej wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Z kolei elektrody świec czyścimy drucianą szczotką.

W kolejnym etapie skup się na prowadnicy. Warto ją przełożyć o 180°, a następnie wyczyścić jej rowek. Sprawdź także, czy w zębach łańcucha nie pojawiają się ubytki lub objawy zużycia (jeśli tak, wymień ten element na nowy). Na koniec sprawdź stan zębatki napędowej pilarki. Jeśli jest zużyta, należy ją wymienić na nową, aby nie doprowadzić do zniszczenia ogniw prowadzących łańcucha.

 

Pilarka wymaga też solidnego ostrzenia, co należy wykonywać z zastosowaniem specjalnego pilnika. Zawsze ostrzymy od strony wewnętrznej. Później pozostanie ci już tylko napięcie łańcucha tnącego, do czego przyda ci się śrubokręt. Dokręć śrubę znajdującą się w korpusie maszyny i sprawdź, czy łańcuch swobodnie przesuwa się w prowadnicy na zimnym silniku, a jego ogniwa nie wysuwają się z rowków — to znak, że jest dobrze napięty.

Kiedy już wszystkie opisane powyżej etapy prac konserwacyjnych masz za sobą, pozostaje już tylko założyć osłony i dokładnie je przykręcić. Później wystarczy, że wlejesz paliwo, uzupełnisz olej. Tak przygotowana pilarka spalinowa jest gotowa do pracy lub do “odpoczynku” w oczekiwaniu na kolejny sezon.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl