Producenci

Jak skutecznie zarządzać flotą narzędzi ogrodniczych?

Jak skutecznie zarządzać flotą narzędzi ogrodniczych?

Osoby prowadzące firmy z usługami ogrodniczymi i komunalnymi, a także prywatni właściciele pokaźnych ogrodów muszą zarządzać sporą ilością sprzętu ogrodniczego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak je trzeba przechowywać, aby mogły służyć przez wiele lat, przeczytaj ten wpis.

 

Mnogość narzędzi ogrodowych

Rozrost gęstych osiedli i popularność niezdrowej żywności w sklepach doprowadziły do tego, że coraz więcej ludzi chce mieć swoją własną działkę z ogrodem. Dbanie o nią wymaga zakupu różnego rodzaju narzędzi do prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Posiadacze trawników muszą zainwestować w kosiarki lub traktorki. Do trudniej dostępnych miejsc lepiej sprawdzą się kosy spalinowe. Żywopłot i krzewy najwygodniej podcina się odpowiednimi nożycami. W zależności od potrzeb może być potrzebny zakup opryskiwacza spalinowego lub ręcznego. Jesienią można grabić liście za pomocą grabek lub przy użyciu dmuchawy czy odkurzacza. Do tego dochodzi pilarka, siekiera, wiadro, sekator oraz inne narzędzia i przyrządy do utrzymywania porządku w określonej porze roku. Im większym ogrodem zarządza właściciel, tym więcej sprzętu będzie potrzebował.

 

Gdzie to wszystko przechowywać?

Najlepszym sposobem na trzymanie wszystkich narzędzi i urządzeń ogrodowych w jednym miejscu jest odrębny składzik. Musi jednak być odpowiednio zbudowany i zabezpieczony, aby nie doszło do kradzieży droższych rzeczy. Jeśli na danej działce nie ma możliwości jego postawienia, można przeznaczyć na to część garażu lub pomieszczenie gospodarcze tuż przy wejściu do domu. Narzędzia do majsterkowania i przeprowadzania domowych napraw powinny być umieszczone oddzielnie w celu zachowania porządku i łatwości identyfikacji. Można zamontować specjalne półki lub haczyki w celu wieszania różnych przyrządów bezpośrednio na ścianę. Rzeczy używane najczęściej powinny być pod ręką, natomiast przedmioty do stosowania sezonowego chowa się w dalszych kątach. Wybrane miejsce powinno być przede wszystkim wolne od wilgoci. W przeciwnym wypadku metalowe narzędzia zaczną rdzewieć, a urządzenia elektryczne i spalinowe mogą szybko się zniszczyć.

 

Zabiegi naprawcze i konserwacyjne

Każde używane narzędzie z czasem będzie się zużywać, lecz odpowiednie zabiegi pozwolą na ich dłuższe użytkowanie. Po pracy należy je dokładnie czyścić. Sekatory, nożyce, szpadle i motyki będą się tępić, więc trzeba je co kilka sezonów ostrzyć. Jeśli pojawi się rdza, można ją usunąć papierem ściernym lub szczotką drucianą. Tak oczyszczoną powierzchnię zabezpiecza się poprzez nałożenie odpowiedniego preparatu. Resztki żywicy z nożyc i sekatora usuwa się za pomocą rozpuszczalnika (np. nafty) lub roztworu alkoholu. Ruchome miejsca można posmarować środkiem smarnym. Ostrzenia wymagają także noże kosiarek i podkaszarek. Urządzenia elektryczne, spalinowe i akumulatorowe przeważnie mają dodatkowe wymogi konserwacyjne, które są zapisane w instrukcji. W przypadku awarii sprzętu markowego warto skorzystać z autoryzowanego serwisu, gdzie można liczyć na fachową naprawę i firmowe części zamienne. Tego typu urządzenia muszą być okresowo smarowane, aby mogły działać bez zarzutu przez wiele lat.

Narzędzia najlepiej jest czyścić od razu po wykonywanej pracy i na jesień przygotowywać je z myślą o wiośnie. Niektórzy z lenistwa wolą zająć się tym dopiero na początku nowego sezonu, lecz prowadzi to do tego, że pojawia się praca, a nie ma czym jej wykonywać. Zupełnie inaczej jest w przypadku firm dysponujących sprzętem ogrodniczym, ponieważ używane przez nich narzędzia muszą być zawsze gotowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl