Glebogryzarka to urządzenie, które znacznie przyspiesza i ułatwia większość prac przeprowadzanych w ogrodzie. Z jej użyciem spulchnimy ziemię pod sadzenie kwiatów i młodych drzewek, a także przygotujemy domowy ogródek warzywny do wysiewu. Zanim jednak kupimy konkretny model, sprawdźmy, co mamy do wyboru.
Najlepsze glebogryzarki do przydomowego ogródka
Zastosowanie glebogryzarki sprawia, że uciążliwa i wymagająca uprawa ziemi zaczyna przebiegać szybko i sprawnie. Dzięki temu mamy szansę w znacznie krótszym czasie przygotować ogród do wiosny, założyć sad czy stworzyć ozdobne rabaty. Warto wiedzieć, że glebogryzarka ma także i inne zastosowania – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy używać jej np. do odśnieżania podjazdu lub wyrównania poziomu gruntu.
Zanim dokonamy zakupu glebogryzarki, przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom i ich funkcjom. Podstawowy podział tych urządzeń pod względem zasilania obejmuje:
- Glebogryzarki(spulchniacze) ręczne - nie posiadają źródła zasilania, stanowią więc najbardziej ekologiczny wariant. Niestety, z tego samego względu ich użytkowanie jest znacznie utrudnione i wymaga sporej siły fizycznej.
- Glebogryzarki spalinowe - wariant najbardziej wydajny i najwygodniejszy w użytkowaniu. W odróżnieniu od modeli ręcznych nie wymagają one od operatora szczególnej wytrzymałości ani siły. Nie są również ograniczone przez przewody i gniazdka, jak ma to miejsce w przypadku wersji elektrycznych. Glebogryzarki spalinowe mogą być stosowane nawet na bardzo twardym i ubitym podłożu. Ponadto większość modeli cechuje się wysoką mobilnością dzięki zastosowaniu przedniego i tylnego biegu oraz regulacji szerokości. Doskonale sprawdzą się zarówno w średniej wielkości ogródkach, jak i na rozległych terenach zielonych.
- Glebogryzarki elektryczne - wersje elektryczne sprawdzą się w ogrodach mało wymagających, o miękkim i pulchnym podłożu. Ich zaletą jest fakt, że podczas pracy generują niewiele hałasu, nie emitują też do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Niestety, ich użytkowanie jest możliwe tylko w zasięgu kabla elektrycznego. Co więcej, spulchniają one glebę dość płytko, co w niektórych sytuacjach może stwarzać konieczność poprawienia ich pracy ręcznie.
Oprócz rodzaju zasilania powinniśmy zwrócić uwagę także na parametry poszczególnych modeli. Sprawdźmy silnik – jeżeli nasz ogród jest zaniedbany i ma mocno ubitą glebę, wybierzmy taki o mocy sięgającej 500 W. Warto jednak rozważyć przy tym zależną od mocy silnika szerokość urządzenia – w stosunkowo niewielkich ogródkach najlepiej sprawdzą się warianty nieprzekraczające 40 cm. Dobrze, jeżeli urządzenie ma poza tym przydatne funkcje ułatwiające pracę, jak np. zmiana prędkości obrotowej czy możliwość włączenia wstecznego biegu.