Producenci

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu?

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu?

Glebogryzarka to urządzenie, które znacznie przyspiesza i ułatwia większość prac przeprowadzanych w ogrodzie. Z jej użyciem spulchnimy ziemię pod sadzenie kwiatów i młodych drzewek, a także przygotujemy domowy ogródek warzywny do wysiewu. Zanim jednak kupimy konkretny model, sprawdźmy, co mamy do wyboru.

Najlepsze glebogryzarki do przydomowego ogródka

Zastosowanie glebogryzarki sprawia, że uciążliwa i wymagająca uprawa ziemi zaczyna przebiegać szybko i sprawnie. Dzięki temu mamy szansę w znacznie krótszym czasie przygotować ogród do wiosny, założyć sad czy stworzyć ozdobne rabaty. Warto wiedzieć, że glebogryzarka ma także i inne zastosowania – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy używać jej np. do odśnieżania podjazdu lub wyrównania poziomu gruntu.

Zanim dokonamy zakupu glebogryzarki, przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom i ich funkcjom. Podstawowy podział tych urządzeń pod względem zasilania obejmuje:

  • Glebogryzarki(spulchniacze) ręczne - nie posiadają źródła zasilania, stanowią więc najbardziej ekologiczny wariant. Niestety, z tego samego względu ich użytkowanie jest znacznie utrudnione i wymaga sporej siły fizycznej.

  • Glebogryzarki spalinowe - wariant najbardziej wydajny i najwygodniejszy w użytkowaniu. W odróżnieniu od modeli ręcznych nie wymagają one od operatora szczególnej wytrzymałości ani siły. Nie są również ograniczone przez przewody i gniazdka, jak ma to miejsce w przypadku wersji elektrycznych. Glebogryzarki spalinowe mogą być stosowane nawet na bardzo twardym i ubitym podłożu. Ponadto większość modeli cechuje się wysoką mobilnością dzięki zastosowaniu przedniego i tylnego biegu oraz regulacji szerokości. Doskonale sprawdzą się zarówno w średniej wielkości ogródkach, jak i na rozległych terenach zielonych.

  • Glebogryzarki elektryczne - wersje elektryczne sprawdzą się w ogrodach mało wymagających, o miękkim i pulchnym podłożu. Ich zaletą jest fakt, że podczas pracy generują niewiele hałasu, nie emitują też do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Niestety, ich użytkowanie jest możliwe tylko w zasięgu kabla elektrycznego. Co więcej, spulchniają one glebę dość płytko, co w niektórych sytuacjach może stwarzać konieczność poprawienia ich pracy ręcznie. 

Oprócz rodzaju zasilania powinniśmy zwrócić uwagę także na parametry poszczególnych modeli. Sprawdźmy silnik – jeżeli nasz ogród jest zaniedbany i ma mocno ubitą glebę, wybierzmy taki o mocy sięgającej 500 W. Warto jednak rozważyć przy tym zależną od mocy silnika szerokość urządzenia – w stosunkowo niewielkich ogródkach najlepiej sprawdzą się warianty nieprzekraczające 40 cm. Dobrze, jeżeli urządzenie ma poza tym przydatne funkcje ułatwiające pracę, jak np. zmiana prędkości obrotowej czy możliwość włączenia wstecznego biegu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl