Koszenie trawy to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych wykonywanych w każdym ogrodzie. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są w tym celu kosiarki. Rodzajów, modeli i producentów kosiarek jest obecnie bardzo wiele. Różnią się m.in. napędem, mechanizmem działania, specyfiką obsługi itd. Trzeba jednak pamiętać, że każda, nawet najlepsza na rynku maszyna z czasem się zużywa i psuje. Nie wynika to wyłącznie ze względów jakościowych sprzętu, lecz standardowej eksploatacji. Trzeba przygotować się na to, że wcześniej czy później będziemy zmuszeni do zakupu nowych części. Jakie elementy kosiarek najczęściej wymagają wymiany ze względu na zużycie lub usterki?
Części do kosiarek, których możesz potrzebować
Z oczywistych względów zwykle najczęściej dochodzi do zużycia noży. W tym przypadku wcale nie musi dojść do poważnej usterki, aby w pewnym momencie noże przestały zapewniać nam wydajność, jakiej oczekujemy. Po prostu wraz z użytkowaniem w pewnym momencie możemy zauważyć, że koszenie nie jest już tak dokładne i równe. Zanim przejdziemy do wymiany noży, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że czym innym jest zużycie tego elementu, a czym innym jego stępienie. Tępe noże można ostrzyć — samodzielnie (z zastosowaniem odpowiednich narzędzi) lub w profesjonalnym serwisie. Po wykonaniu tej czynności możemy z powrotem je zamontować i dalej użytkować kosiarkę. Przy zużyciu noży konieczna będzie ich wymiana. Wybierając te części do kosiarek koniecznie zwróć uwagę na ich typ oraz przeznaczenie, aby dobrać odpowiednią część do urządzenia, które posiadasz.
Kolejnymi elementami, które mogą wymagać wymiany, są tarcze tnące, które powinny być wybierane adekwatnie do modelu i specyfiki kosiarki, jaką posiadamy. Awarie mogą być też spowodowane nieprawidłowym działaniem koła pasowego klinowego, które służy do zmniejszania prędkości. W tym przypadku części również muszą być dobierane adekwatnie do konkretnego modelu.
Zużyciu ulegają też paski napędu. Jednym z objawów problemów są piski podczas pracy kosiarki, które świadczą o tym, że gumowa warstwa paska jest wytarta, więc ślizga się na rolkach i kołach pasowych. Trzeba jednak pamiętać, że dziwne odgłosy nie zawsze występują, dlatego też warto systematycznie kontrolować stan paska pod kątem ewentualnych uszkodzeń. W przypadku wykrycia niepokojących, objawów niezbędna jest jego wymiana.
Uszkodzeniom mogą podlegać nie tylko elementy mechanizmu odpowiadającego za działanie kosiarki, ale również części obudowy. Pod wpływem nadmiernych wibracji i intensywnej eksploatacji kosiarki, może dojść do rozpadania się osłon, odpadnięcia tłumika, czy nawet pęknięcia obudowy. Naprawa jest w tym przypadku konieczna, gdyż tego rodzaju awarie mogą poważnie zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Również i w tym przypadku trzeba przygotować się na konieczność zakupu niezbędnych przy naprawie akcesoriów.