Producenci

Czym jest i jak działa kosa spalinowa?

Czym jest i jak działa kosa spalinowa?

Pielęgnacja ogrodu lub działki jest niełatwym i pochłaniającym dużo czasu zadaniem. Wymaga również użycia specjalistycznych urządzeń i narzędzi umożliwiających wykonywanie prac ogrodowych. Jednym z nieocenionych pomocników jest kosa spalinowa. Tradycyjne kosiarki nie są w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca, za to kosa spalinowa świetnie poradzi sobie nawet w trudno dostępnych miejscach. Ponad to nada się ona świetnie do usuwania uporczywych chwastów i twardej trawy. W poniższym artykule opowiemy jak zbudowana jest kosa spalinowa, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób ją użytkować.

Budowa kosy spalinowej

Kosa spalinowa składa się z silnika, wysięgnika oraz mechanizmu tnącego. Podczas koszenia jest ona zawieszona na specjalnych szelkach oraz trzymana za oburęczny uchwyt, co zapewnia łatwość manewrowania i swobodę ruchów. Kosy spalinowe nie posiadają ciągnących się kabli, co znacznie podnosi komfort pracy. Taka budowa pozwala koszenie trawy w trudnodostępnych miejscach, gdzie nie może dotrzeć kosiarka – pod żywopłotem, przy chodniku, między krzakami i grządkami. Ponad to kosy spalinowe są w stanie poradzić sobie nawet z grubymi, trudnymi do usunięcia chwastami czy wysoką trawą.
Ze względu na typ silnika wyróżniamy kosy spalinowe z silnikiem dwusuwowym oraz czterosuwowym. Kosy z silnikiem dwusuwowym napędzane są zazwyczaj mieszanką paliwa i oleju napędowego, a ich zaletą jest możliwość pracy w każdej pozycji. Kosy z silnikiem czterosuwowym napędzane są olejem napędowym oraz wyposażone są w bogatszy system antywibracyjny, co umożliwia zmniejszenie hałasu podczas pracy. W naszej ofercie posiadamy również kosy spalinowe STIHL z silnikiem czterosuwowym, które napędzane są mieszanką paliwowo-olejową i łączą zalety silników 2- i 4-suwowych. Tego typu kosa jest wygodna i komfortowa podczas użytkowania poprzez ograniczoną liczbę drgań i przyjemne brzmienie. Poza tym emisja spalin została w nich zredukowana o 80 % w porównaniu do silników 2-suwowych. 

Działanie kosy spalinowej

W zależności od rodzaju, kosy spalinowe mogą być uruchamiane za pomocą rozrusznika z linką lub elektrycznego. Pierwszy typ kos spalinowych wymaga gwałtownego szarpnięcia w celu rozpoczęcia pracy urządzenia, a drugi uruchamiany jest po wciśnięciu przycisku. Następnie napęd przekazywany jest z silnika na elastyczny wał napędowy przy pomocy wałka i łożyska. Wał napędowy wprawia kolejno w ruch głowicę, która zawiera elementy tnące: ostrza i żyłki. Kosy spalinowe STIHL gwarantują bezpieczną i wygodną obsługę, gdyż wszystkie elementy sterowania silnikiem umieszczone są na uchwycie, przez co cały czas znajdują się w zasięgu dłoni. Ponad to niektóre modele zostały wyposażone w przycisk STOP, który wyłącza silnik, lecz nie musi być kontrolowany przy kolejnym włączeniu, gdyż układ zapłonowy automatycznie wraca do pozycji wyjściowej. Podczas użytkowania kosy spalinowej nie można zapomnieć również o okularach ochronnych, które zapewniają bezpieczeństwo i chronią oczy przed ewentualnym przedostaniem się zanieczyszczeń. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl