Producenci

Eksploatacja kosiarki – na co zwrócić uwagę

czyszczenie kosiarki

Mniej więcej w okresie od maja do października każdego roku wielu z nas intensywnie dba o przydomowy ogródek i trawnik. Nieocenioną pomocą jest tutaj kosiarka - zarówno spalinowa, jak i akumulatorowa czy elektryczna. Czy jednak z taką samą dbałością jak o ogród dbamy też o te właśnie urządzenia? Sposób, w jaki korzystamy z kosiarki oraz jej odpowiednia eksploatacja ma ogromne znaczenie dla żywotności takiego urządzenia. Większości usterek można z łatwością uniknąć, gdy przyłożymy się do regularnego dbania o kosiarkę. Jak się za to zabrać i co robić, by kosiarka służyła nam długie lata?

Wiosenny przegląd kosiarki

Na początku każdego sezonu konieczne jest wykonanie przeglądu stanu naszego urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że kosiarki tak jak samochody posiadają silnik, który wymaga regularnej konserwacji. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy do konserwacji zawierające zazwyczaj elementy takie jak:

  • odpowiedni olej silnikowy,
  • filtr powietrza,
  • świecę zapłonową.

Wszystkie te elementy wymieniane regularnie zapewnią niezawodną pracę silnika, co pozwoli nam bezpiecznie korzystać z kosiarki przez cały sezon. Oprócz wyżej wymienionych, należy także usunąć z kosiarki paliwo pozostałe po poprzednim sezonie i wlać nowe. Przed jakimikolwiek pracami konserwacyjnymi konieczne jest jednak odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej, co pozwoli nam wyeliminować ryzyko groźnego wypadku.

Czyszczenie kosiarki

Poza przeglądem generalnym robionym raz na sezon bardzo ważne jest też systematyczne dbanie o inne części kosiarki. Jedną z najważniejszych czynności w tym temacie jest czyszczenie sprzętu. Nie chodzi tutaj o sam kosz, który oczywiście musimy regularnie opróżniać. Równie ważne jest oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń samego noża, ale także obudowy czy spodu kosiarki. Najłatwiej jest to zrobić tuż po zakończeniu koszenia, zanim resztki roślin zaschną w trudno dostępnych miejscach. Wtedy warto także oczyścić koła kosiarki, aby zapobiec zaleganiu na nich pokosu utrudniającego prowadzenie maszyny. Takie regularne czyszczenie kosiarki pomoże uniknąć narastających zabrudzeń, które z czasem mogłyby znacząco ograniczyć efektywność urządzenia, a nawet doprowadzić do korozji.

Wymiana ostrzy

Intensywna eksploatacja kosiarki prędzej czy później prowadzi do zużywania się noża - najważniejszego jej elementu. Dlatego też przed każdym koszeniem zaleca się sprawdzenie stanu ostrza. Może się wówczas okazać, że jest ono stępione, skrzywione czy nierówne, a to z kolei rani rośliny, zamiast je przycinać. W każdym z tych wypadków ostrze należy wymienić na nowe lub poddać ostrzeniu.

Co należy sprawdzić przed każdym koszeniem?

Odpowiednia eksploatacja kosiarki obejmuje także regularną kontrolę jej stanu – najlepiej robić to przed każdym koszeniem trawy. Należy wtedy sprawdzić:

  • noże - czy są odpowiednio ostre, czy nie są zniszczone bądź słabo dokręcone;
  • filtr powietrza – nawet jeśli został wymieniony na początku sezonu, należy sprawdzić, czy nie jest zabrudzony lub zatkany, a w razie potrzeby oczyścić, np. za pomocą sprężonego powietrza;
  • poziom oleju silnikowego;
  • tylną osłonę;
  • kosz wraz z jego mocowaniem - należy go każdorazowo wyczyścić na zewnątrz i wewnątrz.

Bardzo istotne jest także stosowanie oryginalnych części zamiennych dedykowanych do danego modelu kosiarki. W naszym sklepie oprócz wysokiej jakości kosiarek różnego rodzaju można znaleźć także wszelkie potrzebne części zamienne, oleje czy filtry. Stosowanie ich wydłuży żywotność kosiarki oraz będzie miało pozytywny wpływ na jej funkcjonowanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl