Producenci

Gdzie znajdą zastosowanie agregaty prądotwórcze?

Gdzie znajdą zastosowanie agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które wykorzystamy nie tylko na budowie, ale i na naszej prywatnej parceli. To niezależne źródło prądu elektrycznego, które możemy zasilić paliwem różnego typu – gazem ziemnym, gazem LPG czy benzyną. W jakich sytuacjach przydadzą nam się agregaty prądotwórcze i na jakie rodzaje się dzielą?

Agregat prądotwórczy mobilny lub stacjonarny

Samodzielne źródła energii, jakimi są agregaty prądotwórcze, podzielić możemy na trzy główne rodzaje (ze względu na sposób ich konstrukcji):

  • stacjonarne (ciężkie i duże, cechują się największą pojemnością silnika; wykorzystywane głównie jako forma zasilania awaryjnego w większych obiektach),
  • mobilne, inaczej przenośne (najbardziej uniwersalne; poręczne i łatwe w transporcie),
  • walizkowe (lekkie i małe; zazwyczaj posiadają uchwyt, który ułatwia ich przenoszenie). 

Poza tym agregaty prądotwórcze różnią się rodzajem wytwarzanego prądu (urządzenia trójfazowe oraz jednofazowe), sposobem rozruchu (elektryczny, ręczny lub automatyczny zapłon systemu) czy generowaną mocą, czyli pojemnością silnika. Wysokie jakościowo agregaty prądotwórcze (polecane marki to: AL-KO czy CEDRUS) charakteryzują się dużą wszechstronnością i stabilizacją napięcia (ta pozwala na zabezpieczenie odbiorników, które zasilamy przed wahaniami napięcia). Warto również wspomnieć, że coraz częściej agregaty wyposażone są w czujniki oleju, które chronią silnik urządzenia przed zatarciem – agregat wyłącza się automatycznie przy niskim poziomie oleju. Jednak profesjonalny sprzęt to nie wszystko. Jeśli chcemy korzystać z jego możliwości dłużej, ważne jest to, aby mieć pod ręką części zamienne i akcesoria. Te w razie awarii lub uszkodzenia danego elementu, pozwolą na natychmiastową wymianę i dalszą, efektywną pracę urządzenia. 

Podstawowe zastosowanie

Agregaty prądotwórcze wykorzystywane się przede wszystkim jako forma zasilania awaryjnego czy jako samodzielne źródło prądu elektrycznego w sieci danego budynku. Z łatwością wykorzystamy je w przestrzeniach oddalonych od sieci elektrycznej, czyli na przykład w: domkach letniskowych, lesie, na działkach, w tartakach, w pracach ogrodowych, w trakcie robót budowlanych w terenie i w wielu innych sytuacjach oraz miejscach. Pamiętajmy jednak o tym, że agregat prądotwórczy powinien posiadać stabilny wskaźnik napięcia oraz częstotliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, w których chcemy wykorzystać to urządzenie do uruchomienia sprzętu AGD i RTV.

Jeśli dojdzie do awarii elektryczności, agregat prądotwórczy zapewni nam stałą i płynną dostawę prądu elektrycznego. Nie tylko pozwoli na normalne funkcjonowanie, ale i zadba o działanie systemu alarmowego, oświetlenie budynku oraz skorzystanie z różnorodnych elektronarzędzi. Wybierając agregat prądotwórczy, zwróćmy szczególną uwagę na jego główne przeznaczenie (prace ogrodowe, zasilanie awaryjne, roboty instalacyjne lub budowlane w terenie), pojemność zbiornika paliwa, stabilizację napięcia oraz ekonomiczną pracę czy ciche działanie. Pamiętajmy również o tym, aby dbać o konserwację części oraz regularny przegląd agregatu prądotwórczego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl