Producenci

Jak bezpiecznie pracować z pilarką łańcuchową?

Jak bezpiecznie pracować z pilarką łańcuchową?

Pierwsze urządzenia przypominające pilarki łańcuchowe powstały w latach 30. XIX wieku. Natomiast pierwszą pilarkę łańcuchową o napędzie elektrycznym wyprodukowano w roku 1926. Rok później pojawiła się pilarka z napędem spalinowym. No i się zaczęło! Od tego czasu pilarki starano się udoskonalać, pracować nad ich jakością, różnymi ich rodzajami dostosowanymi do formy pracy, ale przede wszystkim nad bezpieczeństwem korzystania z nich. Jednak sama pilarka, nawet jeśli będzie najbezpieczniejsza na świecie, jeśli będzie nieprawidłowo użytkowana i tak może być niebezpieczna. Zatem jak bezpiecznie pracować z pilarką łańcuchową?

Bezpieczna praca z pilarką - konserwacja

Pilarka łańcuchowa, jak każde urządzenie mechaniczne ulega zużyciu, a różne jej elementy mogą się po prostu poluzować. Biorąc pod uwagę przeznaczenie i rodzaj pracy wykonywanej pilarką, pojawienie się problemów wynikających ze wspomnianych przyczyn może być tragiczne w skutkach. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy pilarkę dobrze sprawdzić pod kątem tego, czy różne jej elementy nie są poluzowane, zużyte lub uszkodzone i nie trzeba ich wymienić albo dokręcić. Ważna jest także odpowiednia konserwacja pilarki po zakończonej pracy, czyli chociażby jej odpowiednie oczyszczenie. Istotne jest także regularne ostrzenie łańcucha, ponieważ to on jest elementem tnącym i jeśli nie będzie odpowiednio ostry, może doprowadzić do wypadku w wyniku jego pęknięcia albo zablokowania się. Równie istotne jest używanie odpowiednich płynów to smarowania łańcucha czy też mieszanek do napędzania pilarki, jeśli jest ona spalinowa. Złe dobranie mieszanki może powodować dymienie i stwarzać przez to zagrożenie podczas pracy.

Bezpieczna praca z pilarką - właściwe użytkowanie

Tutaj musimy na wstępie zaznaczyć, że prawidłowe i bezpieczne używanie pilarki łańcuchowej to coś więcej niż poprawne jej uruchomienie i odpowiednie trzymanie. Praca pilarką łańcuchową wymaga wprawy i nauczenia się pewnych zasad związanych z używaniem piły, na przykład zrozumienia tego czym są i jak działają tak zwane siły reakcyjne. Ważne jest także nauczenie się jak wykorzystywać pilarki łańcuchowe do prac, które wykonujemy. Inaczej bowiem tnie się drzewo na opał, a inaczej przeprowadza wycinkę drzewa. To samo dotyczy pewnych nawyków, które trzeba sobie wyrobić - na przykład pamiętać, aby nie zostawiać włączonego urządzenia samego albo przed rozpoczęciem pracy sprawdzić, czy na pewno działa ono prawidłowo. Ważne jest także pamiętanie, że mamy w ręce ostre i niebezpieczne urządzenie, dlatego szczególnie musimy zwracać uwagę na to, gdzie stawiamy kroki i na jakim podłożu pracujemy. Deszcz, śnieg, lód czy liście albo kora drzewa mogą być bardzo śliskie i trzeba o tym pamiętać pracując z pilarką łańcuchową. Inna sprawa to rodzaj pilarki – pilarek elektrycznych nie używa się w deszczu, a czasem i o tym można zapomnieć. Zatem podstawą w pracy z pilarką łańcuchową jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania dołączoną do urządzenia oraz obejrzeniem filmików instruktażowych, które profesjonalny producent pilarek zawsze zamieszcza w Internecie.

Bezpieczna praca z pilarką - używanie odpowiednich akcesoriów

Jeśli mowa o bezpiecznej pracy z pilarką łańcuchową, to nie można zapomnieć o tym, że pilarka to jedno, ale dodatkowe akcesoria to elementy, które pomagają w bezpiecznej pracy z tym urządzeniem. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka z nich, szczególnie takich, które przydadzą się podczas prac najczęściej wykonywanych przez nas za pomocą pilarki. Świetnym przykładem takiego elementu jest koziołek - drewniany albo metalowy - przygotowany specjalnie do cięcia drewna na opał. Obowiązkowym elementem jest jednak pełen komplet odzieży ochronnej stworzonej specjalnie do pracy z pilarkami łańcuchowymi. Przede wszystkim jest to różnego rodzaju ochrona głowy i twarzy, a szczególnie oczu. Do tego nauszniki lub zatyczki do uszu oraz specjalne rękawice, spodnie oraz buty wykonane z materiałów odpornych na przecięcie, a w wypadku butów dodatkowo zabezpieczanych przed poślizgiem i strzaskaniem palców oraz stóp. Warto także mieć odpowiednią kurtkę, która wykonana jest z materiałów oddychających, ale również jest bardzo odporna i zabezpiecza przed odpryskami czy pyłem.

Pamiętajmy jednak o jednej najważniejszej sprawie – najlepsze zabezpieczenia i świetne akcesoria nie zastąpią nam ostrożności i wyobraźni podczas pracy z pilarką łańcuchową. Zatem ostrożność jest najważniejszą sprawą i nigdy o tym nie zapominajmy. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl