Producenci

Jak ekonomicznie nawodnić ogród?

zraszacz

Rośliny znajdujące się w naszych ogrodach potrzebują regularnego dostępu do wody, aby utrzymały swój nieskazitelny, piękny wygląd. W zależności od wielkości ogrodu na ten cel musi zostać przeznaczona przez nas określona ilość wody, by roślinność otrzymała wystarczające nawodnienie wymagane w danym okresie. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób możemy ekonomicznie nawodnić nasz ogród.

Ekonomicznie, czyli jak?

Jak wiadomo, im większy teren posiada nasz ogród, tym więcej wody musimy zużyć do jego nawodnienia. Podstawą ekonomicznego podlewania jest oczywiście niemarnowanie dużej ilości wody poprzez podlewanie roślin w momencie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura i mocno świeci słońce, ponieważ powoduje to dużo szybsze wyparowywanie jej z gruntu. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest oczywiście wczesny poranek lub późny wieczór. Podczas tego procesu należy również pamiętać o tym, aby skupić cały strumień wody na roślinności, a nie na ścieżkach czy chodnikach, które również przecież mamy w ogrodzie. Bardzo ważną zasadą jest również podlewanie rośliny w większych odstępach czasu, ale dużo obficiej, ponieważ wtedy woda w większym stopniu dostanie się do korzeni naszych roślin.

Bardzo ciekawy, jeżeli chodzi o ograniczenie zużycia wody przy podlewaniu, jest również tak zwany proces ściółkowania gleby, który pozwoli nam na zmniejszenie powstawania pary wodnej. Innym sposobem na zaoszczędzenie wody w glebie jest połączenie jej z torfem czy też jakimkolwiek innym nawozem lub specjalnymi substancjami, które dobrze absorbują ten płyn. W kwestii ekonomicznego podlewania ogrodu nie możemy również zapominać o tym, że gdy przez kilka dni będą występowały opady deszczu, to rośliny otrzymają z niego wystarczającą nawet na kilka tygodni dawkę wody. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ich podlewanie w tym okresie.

Postaw na system nawadniania

Niezależnie od tego, jaką roślinność posiadamy w naszych ogródkach (np. kwietniki, warzywniki czy po prostu krzewy), bardzo ekonomicznym rozwiązaniem problemu podlewania okazać może się budowa systemu zbierania wody deszczowej w połączeniu z pompą ogrodową. Można to zrobić w zasadzie na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest instalacja w równych odstępach między roślinami tak zwanych linii kroplujących. Następnym sposobem jest umieszczenie pod warstwą gruntu węży wraz ze zraszaczami, które regularnie będą dostarczać określoną ilość wody niezbędnej do życia naszym roślinom. Trzecią opcją jeśli chodzi o systemy nawadniające, jest montaż węży pocących.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl