Producenci

Jak prawidłowo mulczować trawnik?

mulczowanie trawy

Trawnik to jeden z elementów, które znajdziemy w każdym większym bądź mniejszym ogrodzie. Jego piękny, zadbany i reprezentatywny wygląd zależy jednak od wielu czynników, a właściwie zabiegów, jakim powinien być on poddawany. Jednym z nich jest oczywiście mulczowanie i to właśnie tym tematem się dziś zajmiemy. Przedstawiamy garść informacji o prawidłowym mulczowaniu trawnika.

Czym jest i jakie korzyści niesie za sobą mulczowanie trawnika?

Przed zapoznaniem się z opisem prawidłowego procesu mulczowania trawnika, warto przede wszystkim dowiedzieć się, czym jest ten proces. Otóż odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta, ponieważ mulczowanie to nic innego jak bardzo ekologiczny sposób pielęgnacji czy też nawożenia naszego trawnika. Polega on na rozdrobnieniu pokosu w trakcie koszenia trawy przy użyciu specjalnej kosiarki posiadającej funkcję mielenia trawy. Dzięki temu procesowi poza samym naturalnym nawożeniem trawnika możemy również zyskać wiele innych korzyści takich jak zmniejszenie odpadów ogrodowych, zapobieganie ciągłemu rozrostowi chwastów, powstrzymanie procesu erozji gleby oraz zmniejszenie ilości odparowywanej wody z gleby.

W jaki sposób i jakimi narzędziami należy mulczować trawnik?

Prawidłowo przeprowadzany proces mulczowania trawnika powinien być przede wszystkim przeprowadzany na regularnie koszonym trawniku. Jest to bardzo ważne z tego względu, iż na powierzchni mogą pozostać tylko łatwo rozkładające się źdźbła traw, które nie posiadają łodyg. Do innych ważnych czynników decydujących o jakości mulczowania należy między m.in. konieczność, aby proces ten był wykonywany tylko i wyłącznie na suchym, rzadko nawożonym trawniku. Natomiast warstwa pozostającego na powierzchni pokosu powinna być równomiernie i stosunkowo cienko rozłożona po całym trawniku. Zabiegi związane z mulczowaniem traw należy wykonywać w okresie wegetacyjnym traw, a powierzchnia trawnika powinna zostać bardzo dokładnie oczyszczona ze starych gnijących już źdźbeł, chwastów oraz liści, które pozostały po okresie jesienno-zimowym.

Podczas przygotowań do mulczowania trawnika należy pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiedni do tego sprzęt, czyli kosiarkę z opcją mielenia trawy. Urządzenie to powinno być wyposażone w system podwójnych noży przeznaczonych do mulczowania oraz posiadać system mielenia zmiennego. Innymi równie ważnymi czynnikami w kwestii kosiarek do mulczowania jest również opcja zapewniająca regulację wysokości koszenia, ponieważ aby prawidłowo mulczować trawnik, należy go kosić na określonej wysokości. Wysokiej jakości sprzęt przeznaczony do mulczowania znajdziemy u renomowanych producentów takich jak Stihl czy AL-KO.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl