Producenci

Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?

Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?

Rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie, które może zdecydowanie usprawnić i ułatwić pracę w ogrodzie, sadzie czy na działce. Pozwala uporać się z gałęziami, których zwykle pozostaje spora ilość po przycinaniu drzew i krzewów. Pozostałości po rozdrobnieniu z powodzeniem można wykorzystać, np. do ściółkowania.

Aby rozdrabniacz rzeczywiście okazał się przydatny, a praca z nim była komfortowa, warto wybrać model najlepiej dostosowany do potrzeb. W tym wpisie podpowiemy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia.

Elektryczny czy spalinowy?

Pierwszą decyzją, którą trzeba będzie podjąć, jest napęd rozdrabniacza. W tym przypadku najczęściej rozważamy zakup elektrycznego lub spalinowego urządzenia. Rozdrabniacz elektryczny pracuje dość cicho, jest ekologiczny i komfortowy w użytkowaniu (łatwy do przenoszenia). Ze względu na nieco mniejszą moc sprawdzi się głównie w mniejszych ogrodach, gdzie drzew i krzewów nie ma zbyt wiele.

Rozdrabniacze spalinowe nadają się do większych ogrodów, gdzie pracy przy roślinach jest sporo. Są to modele mocne, wytrzymałe i trwałe, co jednak przekłada się również na ich wyższą cenę. Jeśli jednak masz dużo gałęzi do rozdrobnienia, urządzenie spalinowe może okazać się bardziej pomocne.

Oprócz tego dostępne są też profesjonalne rozdrabniacze ciągnikowe, które używane są w dużych ogrodach i sadach.

Mechanizm tnący

Podstawowym elementem każdego rozdrabniacza jest mechanizm tnący, który wpływa na wydajność pracy urządzenia. Przykładowo, w dostępnych w naszej ofercie rozdrabniaczach do gałęzi STIHL zastosowanie znajduje specjalny zespół tnący typu sandwich, który skutecznie rozdrabnia materiał przy niskim poziomie wibracji.

Oprócz tego na rynku dostępne są też urządzenia wyposażone w napęd ślimakowy oraz rozdrabniacze wyposażone walec zębaty lub turbiny z masywnymi nożami. Dwa ostatnie rodzaje rozdrabniaczy znajdują zastosowanie głównie przy pracach profesjonalnych.

Dodatkowe funkcje rozdrabniacza

Dostępne obecnie na rynku rozdrabniacze mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i elementów, które ułatwiają pracę w ogrodzie. Warto zwrócić na nie uwagę, wybierając urządzenie dla siebie. Bardzo pomocny będzie kosz na zrębki, który pozwala na utrzymanie porządku na działce. W przypadku dużych rozdrabniaczy warto zwrócić uwagę na funkcję automatycznego wciągania gałęzi, w których ręczne umieszczanie materiału w otwierane może być uciążliwe. Kolejną dodatkową funkcją jest bieg wsteczny, który umożliwia wycofanie gałęzi po rozpoczęciu rozdrabniania. Jest to opcja, która zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu np. w przypadku zbyt grubych gałęzi.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowane zabezpieczenia przed uruchomieniem sprzętu, łatwy dostęp do noży tnących oraz wyłącznik przeciążeniowy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl