Producenci

Jak zadbać o żywopłot?

Jak zadbać o żywopłot?

Żywopłot to niezwykle efektowny dodatek spotykany w większości ogrodów. Poza walorami estetycznymi spełnia także wiele praktycznych funkcji jak tłumienie hałasu, odgrodzenie części ogrodu od świata zewnętrznego, izolacja spalin i zanieczyszczeń z ruchliwych ulic oraz stworzenie naturalnej zacienionej powierzchni. Ponadto żywopłot można dopasować do stylu, w jakim został wykonany ogród, przez co cała zazieleniona przestrzeń nabiera unikatowego charakteru. Aby jednak żywopłot wyglądał estetycznie oraz spełniał swoje funkcje, należy w odpowiedni sposób go pielęgnować. Jak to zrobić?

Przygotowanie gleby i sadzenie

Sposoby pielęgnacji żywopłotu w dużej mierze zależą od rodzaju krzewów, z których jest wykonany. Każdy gatunek rośliny ma swoje indywidualne wymogi odnośnie rodzaju gleby, sposobu i częstotliwości podlewania, nawożenia oraz pielęgnacji. Dlatego też chcąc mieć w ogrodzie piękny żywopłot, powinniśmy zadbać o niego jeszcze przed posadzeniem. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Polega ono zazwyczaj na przekopaniu jej, oczyszczeniu z chwastów i wzbogaceniu kompostem. Należy wziąć pod uwagę, że rodzaj wybranego przez nas krzewu ma również wpływ na termin sadzenia. Z reguły krzewy liściaste i drzewa z odkrytym systemem korzeniowym sadzi się wczesną wiosną zanim zaczną rozwijać się pąki lub w październiku, gdy opadną liście. Żywopłoty iglaste można natomiast sadzić przez cały rok, kiedy ziemia nie jest zmarznięta, jednak najlepszy sezon to sierpień i wrzesień. Niektóre z nich jak świerki, jałowce i cisy sadzimy na wiosnę, podobnie jak żywopłoty liściaste. 

Podlewanie i nawożenie

Bardzo istotną kwestią, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu żywopłotu, jest regularne podlewanie. Zapewni to krzewom szybki wzrost oraz ochroni przed przesuszeniem. Kiedy żywopłot się ukorzeni, można podlewać go nieco rzadziej. Częstotliwość podlewania należy natomiast zwiększyć w okresie suszy, podlewając krzewy do korzeni przed lub po zachodzie słońca. Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie, warto zamontować kropelkowy system nawadniający, który sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym żywopłotem przez cały rok. 
Kolejnym etapem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Jeśli chodzi o rodzaj nawozu, możemy stosować kompost lub inne specjalnie opracowane nawozy mineralne, których kompozycja odpowiada danemu gatunkowi krzewów. Wiosną nawozy powinny być bogate w azot, co pobudzi roślinę do wzrostu, a jesienią bogate w potas i fosfor. Szczególnie silnego nawożenia wymagają żywopłoty często przycinane, gdyż potrzebują one więcej substancji odżywczych pobudzających listki i gałązki do wzrostu. 

Klucz do sukcesu - przycinanie żywopłotu

Kluczową kwestią, od której zależy ostateczny wygląd i estetyka żywopłotu, jest przycinanie. Sposób i częstotliwość przycinania zależy od dwóch czynników – gatunku krzewów i drzew będących w składzie żywopłotu oraz tego, czy jest formowany czy nie. Żywopłoty formowane powinny zostać przycięte zaraz po zasadzeniu, a następnie wiosną w drugim roku. Wtedy też zaczynamy formować kształt krzewów. Należy pamiętać, aby formować żywopłot tak, aby przypominał trapez, przez co wszystkie warstwy rośliny będą miały odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, wystarczy wbić w ziemię paliki, rozciągnąć pomiędzy nimi sznurek i ścinać wszystkie gałęzie i liście wystające poza sznur. Na obszarach o intensywnych opadach śniegu zaleca się formowanie żywopłotów na kształt stożka, aby uniknąć zalegania białej, ciężkiej pokrywy śnieżnej. Gdy żywopłot osiągnie pożądany kształt, wysokość i szerokość, należy przycinać go ok. raz w miesiącu, aby utrzymać geometryczną formę. Ścina się go od góry pozbywając się 2/3 przyrostów z danego roku. W przypadku żywopłotów nieformowanych wystarczy przycinanie co kilka lat wczesną wiosną. 


Na estetykę żywopłotu składa się nie tylko częstotliwość przycinania, ale również sposób, w jaki to robimy, oraz narzędzia, jakimi się posługujemy. Aby zaoszczędzić czas poświęcony na prace przy żywopłocie oraz zminimalizować wysiłek warto zainwestować w profesjonalne nożyce dostępne w naszym sklepie. Są one lekkie, poręczne, posiadają silniki o odpowiedniej mocy oraz wielofunkcyjne ostrza. Dzięki ich użyciu możliwa jest pielęgnacja nawet szerokich i zdrewniałych żywopłotów na dużych terenach przy zachowaniu swobody i wysokiego komfortu pracy. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl