Producenci

Jaka kosiarka do nierównego terenu?

Jaka kosiarka do nierównego terenu?

Dbanie o trawnik to wymagające zadanie. Należy wybrać dobrej jakości trawę, regularnie ją nawozić i nawadniać, a do tego dbać o jej prawidłowy wzrost. Wiąże się to też z koniecznością jej przycinania, gdy trawa stanie się zbyt długa. Na rynku istnieje duży wybór kosiarek do trawy, jaka sprawdzi się, gdy nasz trawnik jest nierówny? Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do oryginalnie zaaranżowanego ogrodu?

Szukając sprzętu do prac w ogrodzie, zwracamy uwagę na jakość wykonania i funkcjonalność urządzeń. Sklepy ze sprzętem ogrodniczym mają w swojej ofercie produkty w różnych przedziałach cenowych, kosiarki, podkaszarki, a także traktorki ogrodowe. Zaopatrując się w nowy sprzęt najlepiej wybrać sklep, gdzie dostaniemy również części i akcesoria do wybranego przez nas modelu kosiarki. Mamy wtedy pewność, że wszystko kupimy w jednym miejscu i dostaniemy od razu niezbędne elementy potrzebne do prac w ogrodzie. Jaką kosiarkę warto kupić do koszenia trawy na nierównym terenie?

Po pierwsze, wielkość koszonej powierzchni

Decydując się na zakup idealnej kosiarki, powinniśmy brać pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim powierzchnię trawnika, który będziemy kosić. W przypadku niewielkich trawników kosiarka spalinowa może być niepotrzebną inwestycją. Jednak, jeśli chcemy kosić boisko czy pole golfowe, jej zakup ma największy sens. Ważne jest również to, jak często chcemy kosić trawę oraz w jaki sposób. Jeśli chcemy z trawnika uczynić naszą wizytówkę, to będzie on wymagał częstego koszenia, przy którym sprawdzi się lekkie w prowadzeniu urządzenie z wygodnym zasilaniem. Jednak, jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie trawy, braku pożółkłych końcówek, to wtedy lepiej zastanowić się nad kosiarką bębnową. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla nierównych ogrodów. 

Większość trawników zazwyczaj ma różne doliny i pagórki, często, jako część aranżacji, więc może się okazać, że przydatna będzie innego typu kosiarka, która poradzi sobie z tymi nierównościami. Jest to o tyle ważne, że niektóre urządzenia źle znoszą przechylenia i może to wpłynąć na ich częstsze awarie. Dla terenów nierównych polecane są kosiarki rotacyjne, których mechanizm zbudowany jest z noży obracających się wokół jednej osi. W naprawdę trudno dostępnych miejscach sprawdzić się mogą podkaszarki, które ze względu na niewielki rozmiar i ręczne użytkowanie pozwolą skrócić trawę przy krawężnikach, w rogach, przy schodach lub dużych różnicach terenu. Jednak, jeśli mamy duży trawnik do skoszenia i duże nierówności, idealnym rozwiązaniem może okazać się traktor ogrodowy. Nie wymaga użycia mięśni i pozwala wygodnie i szybko kosić nawet duże obszary.

Po drugie, źródło zasilania

Wszystkie czynniki należy brać pod uwagę w tym samym stopniu, ważny jest też sposób zasilania kosiarki. Dla niewielkiego trawnika może wystarczyć kosiarka z napędem ręcznym, ale używanie jej w ogrodzie może być nieefektywne i męczące. Szczególnie w przypadku nierównego terenu nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż koła kosiarki powinny cały czas dotykać ziemi, aby ją napędzać. Ciekawym rozwiązaniem są kosiarki elektryczne, choć tutaj ogranicza nas dostęp do gniazdka. Nadają się do trawników średniej wielkości i ich największą zaletą jest cicha praca oraz niewydzielanie spalin. W przypadku braku wygodnego dostępu do gniazdka możemy wybrać kosiarkę akumulatorową. Ułatwia ona pracę między drzewami i krzakami, gdzie nie będzie nam przeszkadzał kabel. Kosiarki spalinowe to wygodne rozwiązanie do dużej powierzchni. Ich zaletą jest praca w niemal każdych warunkach tj. na nierównościach, przy trawie mokrej lub suchej, wysokiej i średniej, między roślinami. Warto wybrać kosiarkę z koszem, który pozwala na bieżąco zbierać ściętą trawę i eliminuje konieczność zagrabiania resztek.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl